- 6" Green & Clear Water Suction & Discharge Hose
applications
- Spiraflex® 1500 is a general purpose water suction and discharge hose for use in industrial, agricultural, construction and septic tank cleaning applications
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Vacuum Hg | 29 in |
| Hose OD | 6.57 in |
| Hose Application | Water Suction & Discharge |
| Color | Green, Clear |
| Pounds per Foot | 3.44 lb |
| Bend Radius | 36 in |
| Pressure [Max] | 47 psi |
| Package Type | Coiled |
| Hose Length | 100 ft |
| Temperature Range [Min] | -15 °F |
| Hose I.D. | 6 in |
| Oil Resistance | N/A |
| Weight | 3.363 LB |
| EAN or UPC | 37256132872 |

