description
- Desert® DUT is a high-temperature, medium-pressure hose for use in applications including turbocharger oil lines, tilt cab cylinder and air brake lines, transmission coolant and filtration lines. It is compatible with petroleum oil and phosphate ester-based hydraulic fluids, air, water, diesel fuel, petroleum-based lubricating oils and coolants.
features
- High Temperature Rating
- 4:1 Safety Factor
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Cover Material | Chlorosulfonated Polyethylene (CSM) |
| Color | Black |
| Pressure [Max] | 400 psi |
| Reinforcement | 1 Layer, Braided, Textile and 1 Layer, Braided, Steel Wire |
| Hose Length | 250 ft |
| Hose OD | 1.21 in, 30.7 mm |
| Hose Reinforcement | Braided Steel Wire |
| Bend Radius [Max] | 5 in |
| Inner Tube Material | Nitrile Synthetic Rubber |
| Tube Material | Nitrile (NBR) |
| Hose I.D. | 7/8 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Working Pressure | 406 psi, 28 bar |
| Burst Pressure [Min] | 1600 psi |
| Weight | 0.501 LB |
| EAN or UPC | 37256463211 |

