- 14 fl oz Net Fill
- Aerosol Spray Can Container
- Cleaner
description
- Suitable for cleaning sensitive electronics and electrical equipment. Evaporates quickly, leaves no residue and is safe to use on all plastics. Use where lower flashpoint cleaners are acceptable. NSF K2 Registered.
applications
- Telephones, PCs, relays, edge connectors, tape heads, busbars, circuits, contacts, printed circuit boards, switches & breakers.
features
- Evaporates quickly
- Leaves no residue
- Safe for all plastics
- Does not contain Class I or Class II ozone-depleting chemicals
compliances
- 0
caution
- This product is labeled extremely flammable
- Read and observe the special usage warning on the label
- Do not apply while equipment is energized
- Check local regulations for special storage requirements
| VOC Content | 552 g/L |
| KB Value | 29 |
| Appearance | Liquid |
| Flash Point | <0 °F |
| Base Type | Petroleum Distillate |
| Container Size | 16 oz |
| Color | Clear/Colorless |
| Residue | None |
| Chlorinated Solvents | No |
| Application | Telephones, PCs, relays, edge connectors, tape heads, busbars, circuits, contacts, printed circuit boards, switches & breakers. |
| Odor | Petroleum |
| Plastic Safe | Yes |
| Type | Cleaner |
| Dielectric Strength | 30,500 V |
| Evaporation Rate | Very Fast |
| Container Type | Aerosol Spray Can |
| Flammability | Extremely Flammable |
| Ozone Depletion Potential | No |
| Net Fill | 14 fl oz |
| Type of Cleaner | Petroleum Distillate/Alcohol |
| Weight | 13.0 LB |
| EAN or UPC | 78254021331 |
-
No Air Shipping


