- 13 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Penetrating Lubricant
description
- An industrial strength, low viscosity super penetrant designed to quickly loosen and free seized, bound or frozen fasteners. Quickly permeates rust, scale, gum, grease and corrosion. Outperforms the competition as verified by independent tests.
applications
- Nuts and bolts, pins, screws, bushings, clips, hinges, snaps, lugs, caps, locks, washers and sliding mechanisms.
features
- Quickly dissolves rust, scale, gum, grease and corrosion
- Contains no known ozone-depleting chemicals
- 360° spray valve – can be sprayed in the up or down position (#03020)
- NSF H2 registered
- VOC compliant
| Film Type | Thin Non-Drying |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Color | Red |
| Container Size | 16 oz |
| Chlorinated Solvents | No |
| Penetrant | Yes |
| Appearance | Liquid |
| Residue | Non-Drying |
| Base Type | Petroleum |
| Container Type | Aerosol |
| Dielectric Strength | 35,200 V |
| VOC Content | 203 g/L |
| Flash Point | 147 °F |
| Plastic Safe | No |
| Lubricant Type | Penetrating |
| Net Fill | 13 oz |
| Corrosion Inhibitor | Yes |
| Evaporation Rate | Moderate |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 78254030203 |
-
No Air Shipping


