- 14 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Degreaser
description
- An innovative, non-chlorinated heavy duty degreaser that removes oil, grease and other contaminants. This fast evaporation solvent is excellent for use where rapid turnaround is necessary and low flashpoint solvents can be used. It offers a high permissible exposure limit.
applications
- Motors, pumps, generators, hoists, compressors, mechanical equipment, corroded machinery, air tools, mechanical brakes & clutches, chains, wire ropes, bearings, dies & molds.
| Base Type | Blend Of Non-Chlorinated Organic Solvents |
| Container Size | 20 oz |
| Dielectric Strength | 6,600 V |
| Evaporation Rate | Fast |
| Net Fill | 14 oz |
| Container Type | Aerosol |
| Flammability | Flammable |
| Color | Clear/Colorless |
| Appearance | Liquid |
| KB Value | >200 |
| Flash Point | <0 °F |
| VOC Content | 368 g/L |
| Type | Degreaser |
| Weight | 12.0 LB |
| EAN or UPC | 78254031514 |

