- 10.5 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Liquid Appearance
- Organic Solvents
description
- Specially formulated to cohere to fork lift inner slide rails, providing long lasting smooth flawless operating over extended periods. It is designed to lubricate, increase slide motion, and protect against rust and corrosion of fork lift inner slide rails.
applications
- Designed specifically for use on fork lift inner slides.
| Net Fill | 10.5 oz |
| Container Size | 16 oz |
| VOC Content | 428 g/L |
| Propellant | Hydrocarbon |
| Lubricant Type | Single Purpose |
| Flammability | Extremely Flammable |
| Color | Black |
| Evaporation Rate | Fast |
| Appearance | Liquid |
| Contains | Organic Solvents |
| Container Type | Aerosol |
| Flash Point | 20 °F |
| Weight | 11.0 LB |
| EAN or UPC | 78254053059 |

