- 9 oz Net Fill
- Aerosol Container
- Liquid Appearance
- Petroleum
description
- Long lasting, superior lubrication that resists water and salt spray. Drives out moisture that can cause electrical failures and hard starting. Penetrates deep through rust and corrosion to loosen frozen parts. Starts wet engines
applications
- Fishing reels, winches, pulleys, metal components, starts wet engines, frees rusted parts, as a corrosion inhibitor
| Flash Point | 192 °F |
| Use For | Corrosion Resistant, Moisture Resistant, Sliding Surfaces |
| Dielectric Strength | 38,800 V |
| Odor | Pleasant |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Evaporation Rate | Slow |
| Plastic Safe | Not on all plastics |
| NLGI No. | N/A - Spray |
| Temperature Range [Min] | -50 °F |
| Flammability | Flammable |
| Application | Marine |
| Lubricant Type | Multi-Purpose |
| Appearance | Liquid |
| Propellant | Carbon Dioxide |
| Color | Clear/Blue-Green |
| Container Type | Aerosol |
| Container Size | 12 oz |
| Net Fill | 9 oz |
| Contains | Petroleum |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 78254060064 |
-
No Air Shipping


