- Piston Pump
- Pressure & Flow Compensated
- Open Circuit
- 14 Tooth 12/24 Spline Shaft
- Right Hand Rotation
description
- Superior reliability and productivity in a compact package. The Eaton X20 portfolio of open circuit piston pump meets the demands of equipment engineers and operators looking for greater power density. The reliability and productivity of these small, lightweight pumps make them the ideal solution for a wide range of medium pressure applications.
applications
- Sprayers, combines, harvesters
- Snow removal trucks, refuse trucks, fire trucks
- Telehandlers, aerial lifts
- Railcar movers, salt spreaders
- Wheel loaders, mini excavators, backhoe loaders
- Material handling
- Cranes
- Mobile mining equipment
features
- Variable displacement pumps include 220, 420 and 620 series
- Displacements ranging from 28 cc to 98 cc
- Cradle bearing design results in a compact, space-saving pump size
- Inlet and outlet gauge port
- Low margin pressure required
- Superior response and recovery
- Wide range of control options available
- Rated at 280 bar
| Shaft Style | Spline |
| Series | 420 |
| Control Location | Left Hand |
| Mounting Flange | SAE C, 2/4 Bolt |
| Pressure Compensator Variation | 206.8 - 213.7 Bar |
| Control Special Features | None |
| Inlet Port | 2 in Split Flange |
| Case Drain | 1 1/16-12 UNF |
| Displacement Zone | N/A |
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Rotation | Right Hand |
| Displacement (in³/rev) | 4.88 |
| Pump Type | Pressure & Flow Compensated |
| Port Type | SAE |
| Control Type | Pressure & Flow Compensator |
| Spline Description | 12/24 |
| Shaft Type |
14 Tooth, 12/24 Spline |
| Shaft Length | 1.62 in, 2.19 in |
| Input Shaft Length | 2.19 in |
| Flow Compensator Setting | 12.41 - 15.17 Bar |
| Outlet Port | 1" Split Flange |
| Displacement Type | Variable |
| Drain Port Location | Rear Port |
| Weight | 0.0 LB |

