- Hammer Drill Bit
- Fractional
- 5/32" Drill Size
- 6" Overall Length
- 4" Working Length
description
- ROCK CARBIDE tip maximizes carbide surface contact for longer bit life. Four flute design cleans debris out for fast, efficient drilling. Three flats on shank eliminate bit slipping in chuck. Unique flute design efficiently removes dust and reduces binding.
features
- ROCK CARBIDE tip maximizes carbide surface contact for longer bit life.
- Four flute design cleans debris out for fast, efficient drilling.
- Three flats on shank eliminate bit slipping in chuck.
- Unique flute design efficiently removes dust and reduces binding.
| Drill Style | Masonary |
| Packing Type | Bulk |
| Size Type | Fractional |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Type | Straight Shank |
| Point Shape | 2-Cutter |
| Finish | Carbon Tipped |
| Type | Hammer Drill Bit |
| Drill Length Type | Regular |
| Flute Length | 4 in |
| Drill Size | 5/32 in |
| Material | Steel |
| Weight | 0.02 LB |
| EAN or UPC | 28874352278 |

