- Metal Cutting & Grinding Wheel
- 9" Diameter
- 1/8" Thickness
- 5/8"-11 Arbor Diameter
- A24R Grit
description
- High performance aluminum oxide grain for long life and high material removal. High grain concentration for aggressive grinding action and smoother running wheels. Proprietary material mix ensures durable long life wheels. 3 full sheets of fiberglass for durability and safety.
features
- High performance aluminum oxide grain for long life and high material removal
- High grain concentration for aggressive grinding action and smoother running wheels
- Proprietary material mix ensures durable long life wheels
- 3 full sheets of fiberglass for durability and safety
| Applicable Materials | Metal |
| Thickness | 0.125 in |
| Dia. | 9 in |
| Arbor Diameter | 5/8 in |
| Grit | A24R |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| RPM | 6600 rpm |
| Type | Metal Cutting & Grinding |
| Manufacturer Name | DeWalt® |
| Weight | 1.02 LB |
| EAN or UPC | 28877321882 |

