- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Case Material | Brass |
| NPT Male | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 100 psi |
| Gauge Type | Welding |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 100 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.374 LB |

