- Welding Gauge
- Brass
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Mounting Style | Lower Mount |
| Pressure Range [Max] | 600 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Pressure Range | 0 to 600 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -10 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Type | Welding |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.415 LB |

