- Dry Gauge
- ABS Plastic
- Back Mount
- 1/4" Male NPT
- 2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Face Diameter | 2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 300 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Pressure Range [Max] | 300 psi |
| Case Material | ABS Plastic |
| Gauge Type | Dry |
| Mounting Style | Back Mount |
| Weight | 0.19 LB |

