- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- ABS Plastic Case
- 1/4" NPT
- 0-200 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Gauge Pressure Range | 0 to 200 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 200 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Case Material | ABS Plastic |
| Gauge Type | Dry |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Weight | 0.23 LB |

