- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-1,500 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Gauge Pressure Range | 0 to 1,500 psi |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Liquid |
| Pressure Range [Max] | 1500 psi |
| Case Material | Brass |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.79 LB |

