- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-30 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Case Material | Brass |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Mounting Style | Lower Mount |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Weight | 0.82 LB |

