- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-400 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Mounting Style | Lower Mount |
| NPT Male | 1/4 in |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Max] | 400 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Gauge Pressure Range | 0 to 400 psi |
| Weight | 0.766 LB |

