- Lower Mount
- 4" Face Diameter
- Brass Case
- 1/2" NPT
- 0-600 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| NPT Male | 1/2 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 600 psi |
| Gauge Pressure Range | 0 to 600 psi |
| Face Diameter | 4 in |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Case Material | Brass |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 2.6 LB |

