- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Brass Case
- 1/4" NPT
- 0-30 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Pressure Range [Max] | 30 psi |
| Mounting Style | Back Mount |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 30 psi |
| Case Material | Brass |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| NPT Male | 1/4 in |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.83 LB |

