- Liquid Gauge
- Brass
- Back Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 300 psi |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Pressure Range [Max] | 300 psi |
| NPT Male | 1/4 in |
| Case Material | Brass |
| Mounting Style | Back Mount |
| Temperature Range [Max] | 140 °F |
| Gauge Type | Liquid |
| Weight | 0.86 LB |

