- Lower Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Stainless Steel Case
- 1/4" NPT
- 0-100 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Gauge Type | Liquid |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| Case Material | Stainless Steel |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 100 psi |
| Gauge Pressure Range | 0 to 100 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.52 LB |

