- Liquid Gauge
- Stainless Steel
- Lower Mount
- 1/4" Male NPT
- 2 1/2" Face Diameter
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Case Material | Stainless Steel |
| Pressure Range [Max] | 400 psi |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Mounting Style | Lower Mount |
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Gauge Pressure Range | 0 to 400 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Weight | 0.51 LB |

