- Back Mount
- 2 1/2" Face Diameter
- Stainless Steel Case
- 1/4" NPT
- 0-160 PSI
applications
- All of the gauges supplied by Dixon are designed for long reliable service under rugged conditions Typical applications include those on pumps hydraulic and pneumatic systems compressors machine tools and many other installations where it is necessary to have a gauge with a non-corrosive movement.
features
- PowerFlex movement with polyester segment designed to resist the effects of shock vibration and pulsation
| Gauge Function | Pressure Gauge |
| Mounting Style | Back Mount |
| Temperature Range [Min] | 20 °F |
| NPT Male | 1/4 in |
| Pressure Range [Max] | 160 psi |
| Face Diameter | 2 1/2 in |
| Case Material | Stainless Steel |
| Gauge Type | Liquid |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Gauge Pressure Range | 0 to 160 psi |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Weight | 0.52 LB |

