- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 13 Teeth
- 1.552" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Max] | 0.75 in |
| Type | DF-1 |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| No. of Teeth | 13 |
| Pitch Diameter | 1.552 in |
| Belt Size | L |
| Outside Dia. | 1.522 in |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | 1.13 in |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 782475810659 |

