- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1" Belt Width
- 13 Teeth
- 1.552" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Type | None |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Dia. | 1.13 in |
| No. of Teeth | 13 |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Belt Size | L |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 1.522 in |
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 1.552 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bore Range [Max] | 0.75 in |
| Type | DF-1 |
| Weight | 0.72 LB |
| EAN or UPC | 782475813452 |

