- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 3/4" Belt Width
- 15 Teeth
- 1.790" Pitch Diameter
applications
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Compressors
- Conveyors
- Agitators and mixers
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| No. of Teeth | 15 |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter | 1.79 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Dia. | 1.34 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Type | DF-1 |
| Outside Dia. | 1.76 in |
| Belt Size | L |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Type | None |
| Weight | 0.81 LB |
| EAN or UPC | 782475810949 |

