- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 3" Belt Width
- 18 Teeth
- 2.865" Pitch Diameter
applications
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Agitators and mixers
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Min] | 0.75 in |
| Outside Dia. | 2.811 in |
| Type | DF-1 |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 2.865 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 18 |
| Belt Size | H |
| Bushing Type | None |
| Length Through Bore | 4.06 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| Belt Width | 3 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Weight | 6.0 LB |
| EAN or UPC | 782475420971 |

