- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1" Belt Width
- 18 Teeth
- 2.149" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Hub Projection | 1/2 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Hub Dia. | 1.56 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 2.149 in |
| Bushing Type | None |
| Outside Dia. | 2.119 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | DF-1 |
| Belt Size | L |
| Weight | 1.38 LB |
| EAN or UPC | 782475421619 |

