- B Cross Section
- 2 Ribs
- 70" Outside Length
- Non-Cogged
- 1.460" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cable cord envelope construction
- Cool running and flexible
- More tolerant of shock loads
- Static conducting and heat- and oil-resistant
| No. of Ribs | 2 |
| Belt Size | B |
| Belt Match | 2 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Length | 70 in |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Datum Length | 68.8 in |
| Approximate Inside Length | 67 in |
| Belt Cross Section Style | B |
| Cross Section Width | 1.46 in |
| Material | Neoprene |
| Weight | 1.96 LB |
| EAN or UPC | 782475063963 |

