- 1/5" Pitch
- XL Belt Size
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 21 Teeth
- 1.337" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Pitch Diameter | 1.337 in |
| No. of Teeth | 21 |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Range [Min] | 0.25 in |
| Bushing Type | None |
| Type | DF-1 |
| Bore Range [Max] | 0.5625 in |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Belt Size | XL |
| Hub Projection | 0.35 in |
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Dia. | 0.94 in |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 782475087785 |

