- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 2" Belt Width
- 26 Teeth
- 4.138" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Finished Bore | N/A |
| Belt Size | H |
| Bore Range [Max] | 2.25 in |
| Hub Projection | 1.13 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Outside Dia. | 4.084 in |
| Hub Dia. | 3.38 in |
| Bushing Type | None |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 26 |
| Length Through Bore | 3.41 in |
| Type | DF-1 |
| Belt Width | 2 in |
| Pitch Diameter | 4.138 in |
| Weight | 10.441 LB |
| EAN or UPC | 782475421497 |

