- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1/2" Belt Width
- 26 Teeth
- 3.104" Pitch Diameter
applications
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | N/A |
| Belt Size | L |
| Pitch Diameter | 3.104 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Type | None |
| Type | DF-1 |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| No. of Teeth | 26 |
| Outside Dia. | 3.074 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | 1.375 in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Finished Bore | N/A |
| Weight | 2.07 LB |
| EAN or UPC | 782475421503 |

