- B Cross Section
- 3 Ribs
- 273" Outside Length
- Non-Cogged
- 2 3/16" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
| Outside Length | 273 in |
| Cross Section Width | 2 3/16 in |
| Datum Length | 270.3 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Belt Size | B |
| No. of Ribs | 3 |
| Material | Neoprene |
| Belt Cross Section Style | B |
| Approximate Inside Length | 270 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Belt Match | 3 |
| Weight | 14.0 LB |
| EAN or UPC | 782475063987 |

