- D Cross Section
- 3 Ribs
- 200" Outside Length
- Non-Cogged
- 4 5/16" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Cool running and flexible
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Cable cord envelope construction
| Approximate Inside Length | 195 in |
| Belt Size | D |
| Belt Match | 3 |
| Cross Section Height | 3/4 in |
| Belt Cross Section Style | D |
| Datum Length | 198.3 in |
| Outside Length | 200 in |
| Material | Neoprene |
| Cross Section Width | 4 5/16 in |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Ribs | 3 |
| Weight | 23.4 LB |
| EAN or UPC | 782475065653 |

