- 3/8" Pitch
- L Belt Size
- 1" Belt Width
- 32 Teeth
- 3.820" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Max] | 2 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bushing Type | None |
| Outside Dia. | 3.52 in |
| Hub Dia. | 3.13 in |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Belt Size | L |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Type | DF-1 |
| Bore Type | Reborable |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Weight | 4.86 LB |
| EAN or UPC | 782475422814 |

