- B Cross Section
- 4 Ribs
- 62" Outside Length
- Non-Cogged
- 2.920" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Strong tensile cords minimize stretch
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
| Approximate Inside Length | 59 in |
| Cross Section Width | 2.92 in |
| Datum Length | 60.8 in |
| Material | Neoprene |
| Outside Length | 62 in |
| Belt Cross Section Style | B |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| No. of Ribs | 4 |
| Belt Style | Non-Cogged |
| Inch/Metric | Inch |
| Belt Size | B |
| Belt Match | 4 |
| Weight | 3.48 LB |
| EAN or UPC | 782475063666 |

