- B Cross Section
- 4 Ribs
- 70" Outside Length
- Non-Cogged
- 2.920" Cross Section Width
description
- Polyband banded V-belts are engineered to handle those problem drives where vibration, sudden shock loads, or misalignment causes belts to turn over, whip, or jump off sheave. Two or more belts are inseparably joined together as one single unit.
features
- Strong tensile cords minimize stretch
- Static conducting and heat- and oil-resistant
- More tolerant of shock loads
- Cool running and flexible
- Cable cord envelope construction
| Belt Style | Non-Cogged |
| Inch/Metric | Inch |
| No. of Ribs | 4 |
| Approximate Inside Length | 67 in |
| Cross Section Height | 13/32 in |
| Belt Match | 4 |
| Datum Length | 68.8 in |
| Belt Cross Section Style | B |
| Outside Length | 70 in |
| Cross Section Width | 2.92 in |
| Material | Neoprene |
| Belt Size | B |
| Weight | 3.92 LB |
| EAN or UPC | 782475064069 |

