- 14 mm Belt Pitch
- 85 mm Belt Width, 216 Teeth
- 37.786" Outside Diameter
- F Bushing Required
- w/a Bore Range of 1" to 4"
applications
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
- Agitators
- Mixers
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | F |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Type | D3 |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 37.896 in |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| No. of Teeth | 216 |
| Belt Width | 85 mm |
| Bushing Type | QD |
| Sprocket Width | N/A |
| Outside Dia. | 37.786 in |
| Weight | 251.0 LB |
| EAN or UPC | 782475265367 |

