- 14 mm Belt Pitch
- 55 mm Belt Width, 29 Teeth
- 4.983" Outside Diameter
- SK Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 2 5/8"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | SK |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Pitch Diameter | 5.088 in |
| Sprocket Width | 2 3/4 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Outside Dia. | 4.983 in |
| Belt Width | 55 mm |
| Bore Range [Max] | 2.625 in |
| No. of Teeth | 29 |
| Bushing Type | QD |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Type | D1F |
| Weight | 7.96 LB |
| EAN or UPC | 782475264162 |

