- 14 mm Belt Pitch
- 115 mm Belt Width, 34 Teeth
- 5.858" Outside Diameter
- SK Bushing Required
- w/a Bore Range of 1/2" to 2 5/8"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| No. of Teeth | 34 |
| Sprocket Width | N/A |
| Belt Width | 115 mm |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Bore Range [Max] | 2.625 in |
| Pitch Diameter | 5.965 in |
| Bushing Type | QD |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Outside Dia. | 5.858 in |
| Type | A1F |
| Bushing Series | SK |
| Weight | 18.96 LB |
| EAN or UPC | 782475265770 |

