- 14 mm Belt Pitch
- 115 mm Belt Width, 48 Teeth
- 8.311" Outside Diameter
- E Bushing Required
- w/a Bore Range of 7/8" to 3 1/2"
applications
- Agitators
- Mixers
- Brick and clay machinery
- Compressors
- Conveyors
- Blowers
- Laundry machinery
- Machine tools
- Paper machinery
features
- Quiet operation
- Compact
- Positive drive, no slip
- No lubrication required
- Nonstretch
- Corrosion-resistant
- Abrasion-resistant
- Virtually no backlash
- Clean operation
- Low maintenance
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Belt Width | 115 mm |
| No. of Teeth | 48 |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Type | A1F |
| Pitch Diameter | 8.421 in |
| Belt Pitch | 14 mm |
| Bore Range [Max] | 3.5 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Series | E |
| Finished Bore | N/A |
| Sprocket Width | N/A |
| Outside Dia. | 8.311 in |
| Bushing Type | QD |
| Weight | 34.68 LB |
| EAN or UPC | 782475265077 |

