- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1/2" Belt Width
- 30 Teeth
- 3.581" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Outside Dia. | 3.551 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Belt Width | 0.5 in |
| Type | CF-1 |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bushing Series | 1610 |
| Belt Size | L |
| Hub Dia. | 2.88 in |
| Hub Projection | 1/4 in |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Length Through Bore | 1 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Pitch Diameter | 3.581 in |
| Weight | 1.32 LB |
| EAN or UPC | 782475088010 |

