- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 3/4" Belt Width
- 30 Teeth
- 3.581" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 3.551 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Bushing Series | 1610 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| No. of Teeth | 30 |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Pitch Diameter | 3.581 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Length Through Bore | 1 in |
| Belt Size | L |
| Type | KF-1 |
| Weight | 1.5 LB |
| EAN or UPC | 782475088157 |

