- 1/5" Pitch
- XL Belt Type
- 3/8" or 1/4" Belt Width
- 42 Teeth
- 2.674" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Pitch Diameter | 2.674 in |
| Hub Projection | 0.32 in |
| Type | TL-1 |
| Belt Size | XL |
| Bushing Series | 1108 |
| Hub Dia. | 2.37 in |
| Belt Width | 0.375 in, 0.25 in |
| Length Through Bore | 0.88 in |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Outside Dia. | 2.654 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Bushing Type | Taperlock |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| No. of Teeth | 42 |
| Weight | 0.785 LB |
| EAN or UPC | 782475656462 |

