- 7/8" Pitch
- XH Belt Type
- 2" Belt Width
- 48 Teeth
- 13.369" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- It is necessary to use a minimum of one flanged pulley to prevent the belt from riding off
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Pitch Diameter | 13.369 in |
| Length Through Bore | 4 in |
| Hub Projection | 0.72 in |
| Hub Dia. | 8 1/2 in |
| Belt Size | XH |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Series | 4040 |
| Belt Width | 2 in |
| Outside Dia. | 13.259 in |
| No. of Teeth | 48 |
| Bushing Type | Taperlock |
| Bore Range [Min] | 1.4375 in |
| Bore Range [Max] | 4 in |
| Type | C-2 |
| Weight | 62.0 LB |
| EAN or UPC | 782475088928 |

