- 3.7 in Outside Diameter
- 1 1/4-12 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Thread Size | 1 1/4-12 UN |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 72 |
| Length (in) | 7.87 |
| Primary Application | GARDNER DENVER 2109648 |
| Outer Diameter (in) | 3.7 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | N/A |
| Media Type | Cellulose |
| Gasket OD (in) | 2.83 |
| Hycon Part No. | MFE811102 |
| Length | 7.87 in, 200 mm |
| Moog Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Length (mm) | 200 |
| Gasket ID (mm) | 63 |
| PTI Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000, 7 Micron @ Beta 2 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Outer Diameter (mm) | 94 |
| Pall Part No. | N/A |
| Parker Part No. | N/A |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| LHA Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket ID (in) | 2.48 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 2 | 7 MICRON |
| Gresen Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 23 micron |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 2.48 in, 63 mm |
| Gasket O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Weight | 1.7 LB |
| EAN or UPC | 742330016091 |

