- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Media Type | Synthetic |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Efficiency Beta | 6 Micron @ Beta 1000 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Length (mm) | 270.76 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Primary Application | Pall HC7500SKN8H |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length | 10.66 in, 270.76 mm |
| Length (in) | 10.66 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Parker Part No. | 929445 |
| PTI Part No. | F4E070GCB |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Hycon Part No. | MFE160103BN2 |
| Efficiency Beta 1000 | 6 MICRON |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.5 LB |
| EAN or UPC | 742330017470 |

