- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Primary Application | PALL HC7500SUS4H |
| Dmic Part No. | N/A |
| Parker Part No. | 928766 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Stauff Part No. | N/A |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Hycon Part No. | MFE16010BN2 |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Gresen Part No. | N/A |
| Length (mm) | 169.2 |
| Media Type | Synthetic |
| Pall Part No. | HC7500SDK4H |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| LHA Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Moog Part No. | N/A |
| Length | 6.66 in, 169.2 mm |
| PTI Part No. | N/A |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| Zinga Part No. | N/A |
| Length (in) | 6.66 |
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC10 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Schrader Part No. | N/A |
| Vickers Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.6 LB |
| EAN or UPC | 742330017517 |

