- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Return line filters are used for general system protection. Return filters should be sized to handle the highest surge flows. Element selection is determined by the lowest requirement component in the system.
| Efficiency Beta | 11 Micron @ Beta 1000 |
| Fairey Arlon Part No. | FA511CC10 |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Hycon Part No. | MFE160110BN2 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Efficiency Beta 1000 | 11 MICRON |
| Length | 10.66 in, 270.7 mm |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Length (mm) | 270.7 |
| Primary Application | Pall HC7500SUS8H |
| Length (in) | 10.66 |
| Media Type | Synthetic |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Parker Part No. | 929445 |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Style | Spin-On |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 742330017524 |

