- 5.08 in Outside Diameter
- 1 1/2-16 UN Thread Size
- Spin-On Style
description
- Original replacements or upgrades for Applied filter carts. Use the filter media selection guide to choose best media for your application. For oil transfer applications, remember that the viscosity of cold oil can be very high. If you have questions about selecting the right filter for your application, ask your Applied representative.
features
- Increased dirt holding capacity for longer element or cartridge life
- Meets or exceeds original filter element specifications
| Media Type | Synthetic |
| Norman Ultraporis Part No. | N/A |
| PTI Part No. | F4E050JCB |
| Gresen Part No. | N/A |
| Gasket OD (mm) | 128 |
| Parker Part No. | 928767 |
| Schrader Part No. | N/A |
| Fairey Arlon Part No. | FA57CC25 |
| Filter Series | W023, HBK05, SP50/60, SP80/90, SP100/120 |
| Hycon Part No. | MFE16020BN2 |
| Length | 6.66 in, 169.16 mm |
| Pall Part No. | HC7500SDJ4H |
| Gasket ID (in) | 4.76 |
| Vickers Part No. | N/A |
| Efficiency Beta | 23 Micron @ Beta 1000 |
| Outer Diameter (mm) | 129 |
| Length (in) | 6.66 |
| Zinga Part No. | N/A |
| Outer Diameter (in) | 5.08 |
| Dmic Part No. | N/A |
| Length (mm) | 169.16 |
| Element Description | Hydraulic Spin-On |
| Moog Part No. | N/A |
| Stauff Part No. | N/A |
| Gasket ID (mm) | 120.9 |
| LHA Part No. | N/A |
| Gasket OD (in) | 5.04 |
| Thread Size | 1 1/2-16 UN |
| Efficiency Beta 1000 | 23 MICRON |
| Gasket O.D. | 5.04 in, 128 mm |
| Gasket I.D. | 4.76 in, 120.9 mm |
| Style | Spin-On |
| Weight | 2.7 LB |
| EAN or UPC | 742330017531 |

